Apilandia

Klient:
Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Łysoń

Rok:
2024

Projektanci:
Katarzyna Pełka-Bura, Natalia Jakóbiec, Marcin Krater, Marta Żmija-Wojciuch, Magdalena Giertuga, Veronika Kurcinová

Fotografie:
Radosław Kaźmierczak

Apilandia to muzeum o pszczelarstwie, w którym nauka poprzez zabawę jest najważniejsza.  Wyraźne zróżnicowanie wizualne przestrzeni muzeum ma na celu trafienie do różnych grup odbiorców. 

Wystawę otwierają i zamykają przestrzenie o scenograficznym charakterze. Pierwsza z sal jest poświęcona pszczelej rodzinie. Dzięki heksagonalnej zabudowie mamy poczuć się jak wewnątrz ula. Dwie pozostałe sale w kontraście prezentują obiekty oraz treści w sposób klasyczny. Łącznikiem wizualnym jest kolorystyka oraz materiały – mdf barwiony w masie oraz sklejka.

Sala poświęcona produktom pszczelim ma butikowy charakter. Zależało nam na tym, aby wynieść na piedestał pszczele produkty. Wszak, aby uzyskać jedną łyżkę miodu, pszczoła musi odwiedzić aż pół miliona kwiatów! 

Zadbaliśmy o to, aby interakcja z wystawą była nie tylko multimedialna, ale także manualna. Zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać ciekawostki na wystawie. 

Finałem jest sala poświęcona bioróżnorodności, w której mówimy o roli zapylaczy oraz w dużej mierze o roślinach miododajnych, na które zwiedzający mogą spojrzeć z perspektywy owada. Interaktywna, przeskalowana instalacja przenosi nas w ich magiczny świat. Zależało nam na tym aby dzieci zapamiętały, co każdy z nas może zrobić w domu, by pomóc pszczołom i innym zapylaczom. 

W zakresie projektu było opracowanie scenariusza, projekt graficzny, projekt aranżacji wystawy oraz projekt aplikacji.